Investitii finalizate

Comuna Grăniceşti a depus, de-a lungul timpului, serioase eforturi pentru a se putea alinia la un anumit grad de confort economic şi social, la acest aspect contribuind nu numai administraţia locală ci şi locuitorii comunei. In acest sens au fost realizate o serie de investiţii care să contribuie la îmbunătăţirea calităţii vieţii şi la asigurraea unui trai decent într-o Europă modernă.

Printre investiţiile realizate de către Consiliul Local Grăniceşti, prin programul SAPARD. este proiectul ,,Reţea de alimentare cu apă potabilă", dat în funcţiune în anul 2005 şi care deserveşte satul Grăniceşti. Proiectul a inclus 4 km de reţea de aducţiune, 7 km reţea de distribuţie, 137 de racordaţi la reţea, precum şi 3 racordaţi agenţi economiei.

Tratamentul apei prin instalaţie este realizat cu ajutorul unui sistem de ultraviolete.